ARTYKUŁY

Strona poświęcona wojnie na dalekim wschodzie, obejmującej zmagania armii i marynarki Cearstwa Japonii oraz Stanów Zjednoczonych.

Wykorzystanie jeńców wojennych jako celów do strzelań w Singapurze
Znalezione w archiwach japońskich w Singapurze zdjęcia ukazują żołnierzy armii japońskiej szkolących się w strzelaniu. Taraczami byli indyjscy jeńcy wojenni.

Zwiadowcy Alamo - najlepsza jednostka wywiadowcza na Pacyfiku
Specjalny oddział zwiadu amerykańskiej 6 Armii w czasie działań na Pacyfiku w ramach II wojny światowej. Oddział ten jest najbardziej znany z udziału w akcji uwolnienia amerykańskich jeńców przetrzymywanych w japońskim obozie w pobliżu miejscowości Cabanatuan w prowincji Nueva Ecija na Filipinach w styczniu 1945 roku.

Historia linii kolejowej Tajlandia-Birma zwanej "Koleją Śmierci"

Nalot na Tokio
Nalot na Tokio (znany także jako rajd Doolittle'a) był pierwszym nalotem na terytorium Japonii, dokonanym przez amerykańskie lotnictwo i jak dotąd jedynym w historii atak bombowców, niebędących samolotami pokładowymi, startujących z lotniskowców.

Zbrodnie Cesarskiej Marynarki Wojennej Japonii
Egzekucje jeńców, zbrodnicze praktyki porzucania rozbitków a pastwę żywiołów, zimne okrucieństwo japońskich załóg, zarówno wobec żołnierzy jak i cywili, stanowiły ponurą regułę bezlitosnej wojny morskiej, toczonej pod fiagą Imperium Słońca.

Korpus "Jinrai" i samoloty "Ohka"
Historia "Jinrai Butai" (Korpusu Boski Grom) i jego śmiercionośnej broni - samolotów rakietowych MXY-7 "Ohka".

Kamikaze-Boski Wiatr
"Boski Wiatr", Kamikaze - był po prostu jeszcze jedną postacią szalonej szarży, dokonywanej przez ludzi, którzy odrzucali gorycz porażki i nie mogli się z tym faktem pogodzić. Dlaczego jednak wybrali Oni tę samobójczą taktykę? Jak to się stało, że nie jeden człowiek, lecz kilka tysięcy wyruszyło na pewną śmierć?

Ucieczka generała Douglada MacArthura z Corregidoru
W małym gabinecie w głębi tunelu Malinta na Corregidorze generał Douglas MacArthur czytał rozszyfrowaną wiadomość, która nadeszła właśnie z Departamentu Wojny w Waszyngtonie. Podpisana przez szefa sztabu wojsk lądowych George'a C. Marshalla depesza ostrzegała najsłynniejszego amerykańskiego generała, że prezydent Franklin D. Roosevlt może rozkazać mu opuścić Corregidor i przenieść się do Melbourne w Australii, prawie 5000 kilometrów dalej na południe. Była godzina 12:03 23 lutego 1943 roku; minęło 75 dni. odkąd potężne siły japońskie dokonały inwazji na Filipiny.

Manila - wylęgarnia intryg
Rozległą manilską metropolię spowijała ciemność. Bocznymi drzwiami studia fotograficznego wślizgiwały się skulone postacie. Każdą z nich witał właściciel studia, japoński imigrant Shiko Souy.

Zero z wyspy Akutan, czyli myśliwiec Kogi
Zero z wyspy Akutan, znany jako "Zero Kogi", był japońskim myśliwcem Mitsubishi A6M2 Model 21, który rozbił się na wyspie Akutan podczas japońskiego ataku na Wyspy Aleuckie w czerwcu 1942 roku. Odnaleziony w lipcu tego samego roku, był on pierwszym, zdolnym do lotów myśliwcem tego typu zdobytym przez wojska amerykaskie.

Dziedzictwo żywych torped
Byłam poruszona, gdy mój synek-szóstoklasista oznajmił, że w swoim szkolnym projekcie badawczym zamierza pisać o japońskich żywych torpedach - pociskach, we wnętrzu których zasiadali ludzie, i które w ostatnich latach drugiej wojny światowej służyły do zatapiania okrętów nieprzyjaciela.

Koniec imperium
Zapraszamy do lektury fragmentu książki autorstwa Krzysztofa Janowicza pt.: "Koniec Imperium", wydawnej przez "Kagero" w ramach serii Kroniki Wojenne.

W fabryce bomb balonowych Fu-Go
Historia użycia przez Japończyków bomb balonowych w czasie Drugiej Wojny Światowej.

Myśliwce P-40 nad Pacyfikiem
Historia działań dywizjonów myśliwskiech wyposażonych w samoloty P-40 walczących na wyspach Pacyfiku w czasie Drugiej Wojny Światowej.

I-169 z wysp Truk
Czytając książkę podróżniczą wybitnego pisarza Janusza Wolniewicza "Ludzie i atole", natrafiamy na krótki opis historii japońskiego okrętu podwodnego I-169, który zatonął na wodach archipelkagu Truk w czasie działań wojennych. W poniższym artykule przytoczymy fragment wymienionej książki, aby przedstawić historię pechowego okrętu.

Dzicy ludzie z Borneo
MacArthur skierował wzrok na Borneo, wielką dziewiczą wyspę, 490 kilometrów na południowy zachód od Mindanao. Zamierzał wybudować tam lotniska, by wesprzeć następne skoki na Malaje i Sumatrę. Zadanie wyparcia Japończyków z Borneo powierzono dwóm doświadczonym jednostkom australijskim: 7. i 9. Dywizji. Australijczycy postanowili wysłać najpierw na wyspę tajnych agentów, aby zebrali szczegółowe informacje i spróbowali ustalić miejsce pobytu alianckich jeńców wojennych oraz internowanych cywilów.

Atak na ukrytą bazę japońską
Wojska amerykańskie zajmując Lae i Salamuna oraz dolinę rzeki Markham odcięli ogromną liczbę żołnierzy wroga. Dowódctwo japońskie podjęło rozpaczliwą próbę zaopatrzenia odciętych garnizonów w żywność i amunicję. Zadanie przerwania tej linii zaopatrzeniowej przypadło załogom kutrów torpedowych.

Tajemniczy Pan Ishimoto
Jedną z najbardziej fascynujących osób na wyspie Guadalcanal, podczas kampanii w 1942 roku był Terushige Ishimoto. Zazwyczaj był on określany mianem szpiega, osoby odpowiedzialnej za torturowanie więźniów i mordercę katolickich misjonarzy. Prawda jest jednak inna.

Zagubieni żołnierze Imperium Japońskiego
Historia zapomnianych żołnierzy Cesarskiej Armii Japońskiej ukrywających się na wyspach Pacyfiku.

Kocie walki nad Chiba
Krótka historia zmagań japońskich pilotów z 39. Regimentu szkoleniowego w czasie ataku amerykańskich samolotów pokładowych z TF.58 w lutym 1945 roku.